Patronowie naszych katechumenów

Przypominamy o obrzędzie wybrania, który będzie sprawowany przez metropolitę łódzkiego abpa Grzegorza Rysia w Archikatedrze Łódzkiej dziś podczas Mszy świętej o godz. 19:00 .

Tymczasem przybliżamy imiona, które dziś katechumeni wpiszą do księgi wybranych i którymi wkrótce będą ochrzczeni. Prosimy o modlitwę w tym intensywnym czasie przygotowania do przyjęcia sakramentów.


ADAM
Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (czerwona ziemia, rola), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: człowiek stworzony przez Boga; ojciec rodzaju ludzkiego lub „człowiek powstały z ziemi, który do ziemi wróci”. Adam był pierwszym mężczyzną, stworzonym na „obraz i podobieństwo” Boga. Imienia Adam używa się także w odniesieniu do Jezusa Chrystusa określając go Nowym Adamem.

Święty o tym imieniu to Adam Chmielowski, znany jako brat Albert. Powstaniec, malarz, zakonnik. Naśladując Chrystusa ubogiego zamieszkał z bezdomnymi, dzieląc ich los. W Kościele wspominany jest 17 czerwca.


ANNA
Imię pochodzenia hebrajskiego channah oznacza wdzięk, łaska.

Św. Anna według tradycji była matką Najświętszej Maryi Panny. Ewangelia milczy o Annie. Natomiast wspomina prorokinię Annę, podeszłą w latach wdowę, która ze starcem Symeonem wyznała i uczciła w Dziecięciu Jezus obiecanego Mesjasza i Zbawiciela narodów. Kult św. Anny rozwinął się pod wpływem kultu Maryi, wedle prawdziwości zasady: drzewo poznaje się przez jego owoce. Annę sławiono jako przykład cnoty wytrwałości w modlitwie. W ikonografii św. Anna często przedstawiana jest w towarzystwie swej Niepokalanej Córki i Syna Bożego. Martyrologium rzymskie św. Annę wspomina pod dniem 26 lipca. Literatura apokryficzna podaje, że Anna pochodziła z rodziny kapłańskiej z Betlejem. Anna i Joachim byli bezdzietni. Małżonkowie modlili się i dawali hojne ofiary, aby uprosić sobie dziecię. Joachim, będąc już w podeszłym wieku, udał się na pustkowie i tam pościł przez dni 40 i modlił się o Boże miłosierdzie. Wtedy anioł i zwiastował mu, że prośby zostały wysłuchane i jego małżonka Anna da mu Dziecię, które będzie radością ziemi. Po narodzinach ukochanej Córki, której nadano imię Maria, rodzice oddali swą Jedynaczkę na służbę w świątyni.


DAMIAN
Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, uzdrowiciel.

Popularny święty o tym imieniu to Damian brat św. Kosmy. Obaj byli lekarzami, cieszyli się szeroką sławą; leczyli wielu chorych - również pogan, dzięki czemu niektórzy uwierzyli w Chrystusa. W szczególny sposób zajmowali się biednymi. Podkreśla się, że za swe usługi nie pobierali zapłaty. Zginęli za wiarę w Chrystusa w 283 roku. Wspomnienie ich obchodzimy 26 września.

Wśród współczesnych świętych znany jest o. Damian de Veuster, który jako belgijski misjonarz bezgranicznie poświęcił się pracy dla trędowatych na wyspie w pobliżu Hawajów. Ostatecznie sam zaraził się tą chorobą. Nazwany został ojcem trędowatych.


EMIL
Emil imię pochodzenia etruskiego, od słowa aemulus (ten, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś) lub od nazwy rodu rzymskiego Emiliuszy (Aemilius).

Patronem imienia jest Emil z Kordoby, męczennik. Był diakonem, biegle władał językiem arabskim, głosząc Ewangelię i dyskutując z muzułmanami. Zginął za wiarę w 852 roku. W kalendarzu liturgicznym wspominany jest 15 września.

W Polsce znany jest bł. Emil Szramek, kapłan i męczennik II wojny światowej. Działał na Śląsku. Zamęczony w Dachau. Jego wspomnienie obchodzone jest 9 lipca.


JERZY
Imię pochodzenia greckiego: od słowa geos (ziemia) lub georgia (rolnictwo), oznacza rolnika uprawiającego rolę.

Patronem jest św. Jerzy z Liddy (III-IV w.) – oficer w armii rzymskiej, który odmówił składania ofiar bóstwom. Wtrącony do więzienia i torturowany przez 7 lat – nigdy nie wyparł się Chrystusa. Zginął ścięty mieczem. Zyskał przydomek Wielkiego Męczennika. Wspominany 23 kwietnia.

W Polsce czcimy też bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, męczennika, obrońcę godności człowieka i prawa do wolności, sprawiedliwości, miłości i prawdy. Ksiądz Jerzy był heroldem zawołania: zło dobrem zwyciężaj! Wspominany jest 19 października.


KAROLINA
Imię pochodzenia starogermańskiego, jest żeńską formą imienia Karol, od słowa charal, carl (mąż, małżonek, mężczyzna). Karolina znaczy: wierna małżonkowi, oddana domowi. Jest kilku świętych i błogosławionych od tym imieniu. Najbardziej znani to:

  • Św. Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II
  • Bł. Karol de Foucauld, kapłan, pustelnik żyjący na Saharze wśród ludności muzułmańskiej, zastrzelony w 1914 roku. 
  • Bł. Karolina Kózka, dziewica męczennica, jako 17-letnia dziewczyna zginęła z rąk carskiego żołnierza broniąc cnoty czystości. Jest patronka młodzieży polskiej. W Kościele wspominana 18 listopada.



MARCIN
Imię teoforyczne pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem. W chrześcijańskiej interpretacji możemy skojarzyć z przysłowiem „wojowaniem jest życie człowieka”. Zachęca więc do walki o dobro.

Najsławniejszy ze świętych Marcinów to Marcin, biskup Tours. Żył w IV wieku, pochodził z rodziny pogańskiej. W wieku 12 lat został katechumenem, lecz wobec sprzeciwu rodziny, chrzest przyjął dopiero jako dorosły. Był żołnierzem rzymskim. W tym czasie miał miejsce słynny epizod ofiarowania żebrakowi przeciętej na pół opończy i późniejsza wizja Chrystusa, który ukazał mu się we śnie owinięty ową połową płaszcza.. Dla Marcina był to sygnał na zmianę stanu z żołnierza cesarskiego na Chrystusowego. Wybrał pustelniczy tryb życia, potem został biskupem i apostołem Galów. Jego święto obchodzone jest 11 listopada.


MARIUSZ
imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia boga wojny Marsa lub nazwy rzymskiego rodu Mariuszów.

W wykazach hagiograficznych odnaleźć można świętych Mariusza i Martę, męczenników perskich. Wspominani są jako małżeństwo. Zostali umęczeni razem ze swoimi dwoma synami w czasie prześladowania za panowania Dioklecjana. Miało się to dokonać przy Via Cornelia pod Rzymem, dokąd przywędrowali z Persji, aby odwiedzić groby apostołów. W IX w. w Rzymie wzniesiono osobny kościół ku ich czci.


OSKAR
Inaczej Ansgar – imię pochodzenia germańskiego: ans – bóg, gar – włócznia, miecz, znaczy: posiadający bożą włócznię; ten, który otrzymał włócznię z rąk bogów.

Patron o tym imieniu to: św. Oskar biskup i misjonarz z IX wieku, apostoł Północy. Prowadził misję ewangelizacyjną na terenie Danii i Skandynawii. Ochrzcił władcę skandynawskiego, króla Haralda i Eryka, króla Jutlandii. W Kościele wspominany jest 3 lutego.

Niedawno kanonizowany został Oscar Romero arcybiskup, męczennik z Salwadoru, patron Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Abp Romero zginął w 1980 roku podczas Mszy świętej zastrzelony przez wojskową juntę za obronę uciemiężonej ludności.


SEBASTIAN
Imię pochodzenia greckiego, od słowa sebastos: dostojny, czcigodny, znakomity, święty. Imię to oznacza człowieka ogólnie szanowanego lub mieszkańca Sebasty.

Św. Sebastian, żołnierz (III w.) – pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Został żołnierzem formacji pretorianów. Dzięki swojej postawie i modlitwom spowodował wiele nawróceń. Za cesarza Dioklecjana został mianowany na oficera gwardii pretoriańskiej chroniącej cesarza. Gdy cesarz rozpoczął falę prześladowań chrześcijan, Sebastian został zasypany strzałami łuczników – a mimo to nie zginął. Porzuconym rannym zaopiekowała się chrześcijanka pomagając mu stanąć na nogi. Kiedy po pewnym czasie dostrzegł go na ulicy cesarz, rozkazał go ubiczować a zwłoki wrzucić do Tybru. Jego ciało wyłowiła pewna Rzymianka i złożyła w katakumbach nazwanych jego imieniem.

W Polsce czczony jest św. Sebastian Józef Pelczar, biskup żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Gorliwy czciciel Eucharystii.



Popularne posty